„Rodzimy się jak gałęzie na drzewie. Wszyscy rośniemy w różnych kierunkach,
ale nasze korzenie pozostaną takie same”.
W 1000 roku. doszło do wydarzenia, które odbiło się głośnym echem w całym świecie chrześcijańskim – zjazdu gnieźnieńskiego. pielgrzymka cesarza Ottona III do grobu św. Wojciecha. My Ród Kaszyńskich, mieliśmy swój zjazd gnieźnieński we wrześniu 2024 roku.
Dwudniowe spotkanie , 14 i 15 września 2024 r., odbyło się w Gnieżnie. Wybór nie był przypadkowy. W pierwszej stolicy Polski oraz sąsiednich miejscowościach (Mogilno, Trzemeszno, Trzemżal…) mieszka wielu rodaków, dumnych z przynależności do Rodu Kaszyńskich. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. To miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich. Historię „Matki kościołów polskich” przybliżył ks. infułat Jan Kasprowicz.
W podziemiach zachowały się relikty świątyń powstałych w X i XI w. w formach przedromańskich.
Pierwsza na miejscu zwanym teraz Wzgórzem Lecha była przedromańska rotunda z lat 70. X wieku. Pozostał z niej fragment kolistego muru o średnicy 8 m z okrzesków granitowych, znajdujący się w podziemiach, pochowano w niej Dąbrówkę, żonę Mieszka I.
Historia życia i śmierci Świętego Wojciecha przetrwała do naszych czasów w niezwykłej formie – została przedstawiona na Drzwiach Gnieźnieńskich. Unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku.
Wieczorem 14 września w Hotelu Feniks miał miejsce wernisaż dwóch wystaw: „Jubileusz 60-lecia pracy dziennikarsko – literackiej Stanisława Kaszyńskiego” i „Kaszyn na fotografii Andrzeja Wędzikowskiego”. Zaproszeni goście honorowi: ksiądz infułat Jan Kasprowicz, Jacek Kowalski (prezydent Gniezna od 2006 do 2014, ), Andrzej Wędzikowski (właściciel firmyAW Transport & Logistics), Elżbieta Kaszyńska (mama Andrzeja Wędzikowskiego).
Stanisław Kaszyński, honorowy obywatel Mogilna, otworzył wystawę ukazującą swój zawodowy dorobek. Prezentował swoją najnowszą książkę „Miniatury wspomnień”. Publikował w ponad 30 pismach w kraju i za granicą. Dziennikarz, autor książek, podróżnik i animator kultury.
Fot.
Andrzej Wędzikowski w Kaszynie, pomnik Anny Kaszyńskiej
Historyczną pielgrzymkę do miasteczka związanego z życiem i dzuiałalnością świętej Anny Kaszyńskiej odbył Andrzej Wędzikowski w październiku 2023 r. Inspiratorką tej wyjątkowej pielgrzymki była jego matka, głęboko wierząca patronka całej rodziny.
15 września o godz. 10:00 Msza św. w Bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. Eucharystię, w intencji Rodu Kaszyńskich, sprawował ksiądz infułat Jan Kasprowicz.
Uroczyste otwarcie VIII Spotkania Rodu Kaszyńskich miało miejsce w Hotelu „FENIKS”. Nareszcie (po kolejnych dwóch latach) mogliśmy się znowu zobaczyć, uśmiechnąc, przywitać. Wiele twarzy znanych, ale też nowe pokolenie. Nasza codzienność, w różnych stronach kraju i zagranicy, zamieniła się w święto. Byliśmy razem, dumni ze swojego nazwiska, ciekawi jak czas Nas zmienił. Teraz już wszyscy, wraz z zaproszonymi gośćmi 75 osób, zostali powitani przez dotychczasowy Zarząd Stowarzyszenia Rodu Kaszyńskich. (Benedykt Kaszyński, Ryszard Kaszyński, Stanisław Kaszyński.), organizatora spotkania, które było okazją, by dowiedzieć się więcej o sobie, także przeprowadzić Zebranie Członków Stowarzyszenia Rodu Kaszyńskich.
Kontynuując tradycję zapoczatkowaną w 2017 r., zostały nadane tytuły „Bene Maritus dla Rodu Kaszyńskich” (dobrze zasłużony). Tym razem laureatami zostali: Florian Kaszyński, Piotr Kaszyński.
Podziękowania dla Marii Weber, za pracę w Zarządzie.
Po obiedzie odbył się konkurs rzutu podkową, nasza tradycja od 2009 r. W konkurencji wzięło udział 12 zawodników. Zwyciężył Stanisław Furche z Popielowa. Kolejne miejsca zajęli: Karol Przybylski z Trzemeszna, Stanisław Kaszyński z Krakowa.
Prezentacja „Droga do sukcesu”, to kolejne pozycje programu spotkania. Katarzyna Kaszyńska z Warszawy i Monika Susło z Tarnowy k. Brudzewa, opowiedziały o swoich marzeniach, które zamieniły w sukces. Dla nich praca to pasja.
Mam na imię Katarzyna …,
nieruchomości zupełnie skradły moje serce, a kreowanie przestrzeni jest moją największą życiową pasją, więc powołałam do życia “Do zamieszkania jeden krok” by aktywnie inwestować w nieruchomości, poprzez odkrywanie i pokazanie ich potencjału. Głęboko wierzę w to, że przestrzeń którą się otaczamy ma ogromną moc wpływania na nasze samopoczucie, energie i rezultaty jakie osiągamy w życiu, dlatego sama osobiście kreuję każde pojedyncze wnętrze, aby nadać mu nowe życie i oddać w ręce zadowolonych klientów.
https://dozamieszkaniajedenkrok.pl/
Monika Susło…,
na pewno słyszeliście kiedyś to słynne stwierdzenie Alberta Einsteina, że od chwili, gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną cztery lata życia. Będzie to oczywiście konsekwencja głodu, ponieważ nie będzie miał kto zapylać roślin. Rola pszczół w ekosystemie jest nie do przecenienia. Niezwykle gościnni gospodarze pasieki – Monika i Marek Susło opowiedzieli o swoich podopiecznych mnóstwo ciekawych rzeczy, m.in. o tym, czym różni się trzmiel od pszczoły miodnej, jak przebiega proces zapylania, jakie są przyczyny ginięcia pszczół, jak pomóc zapylaczom, jakie właściwości mają różne miody, jakie zwyczaje obowiązują w pszczelej rodzinie.
Spotkania w Gnieżnie, to również Zebranie Członków Stowarzyszenia. Powołano nowy Zarząd: Benedykt Kaszyński – prezes, Ryszard Kaszyński – zastępca, Małgorzata Szurgot – członek.
Zwieńczeniem uroczystości były „Torty rodowe”.
Do zobaczenia na kolejnym Zjeździe.