Stowarzyszenie Kaszyńskich

Pożegnanie, Raymond Kaszyński (1938-2024)

Żegnamy wybitnego rodaka z Francji
Raymond Kaszyński (1938-2024)

Przed kilku tygodniami rozmawiałem z nim o jego ewentualnym udziale w tegorocznym Spotkaniu Rodu Kaszyńskich w Gnieźnie. Nie ukrywał, że jest to praktycznie niemożliwe ze względu na jego stan zdrowia i codzienną opiekę nad ukochaną żoną Teresą. Od niej właśnie otrzymałem tą smutną wiadomość. Raymond zmarł w szpitalu w Lille w środę 29 maja br. z powodu dolegliwości kardiologicznych.

 

Raymond Kaszynski urodził się 29 września 1938 r. w Montigny en Ostrevent (na zdjęciu od lewej). Przez wiele lat był górnikiem w północnej Francji, a potem doradcą organizacji pracy i kierownikiem zarządzającym zasobami ludzkimi i pracą w znanej firmie samochodowej Renault Douai.
W 1995 r. odznaczony został Legią Honorową. Jego rodzicami byli Antoni Kaszyński, urodzony w 1904 r. w Kołodziejewie (powiat Mogilno) i Marianna Różańska. Z żoną Teresą Całujek mieli czworo dzieci: Philippe, Catherine, Patricka i Antoine Louisa. Mieszkał w miasteczku Aniche, gdzie miał przytulny domek i zadbany ogród z królującym w nim przez lata żółwiem. Jako głęboko wierzący katolik Raymond służył w swojej parafii jako szafarz.

Raymonda poznałem w czerwcu 2009 r. na I Spotkaniu Rodu Kaszyńskich w Trlągu, a później w Brudzewie. Parokrotnie gościłem u niego w Aniche, doznając od niego i jego żony Teres wiele serdecznych przeżyć. Raymond zachwycał swoim pogodnym usposobieniem, bezinteresowną życzliwością i głęboką wrażliwością. Będzie Go brakowało nie tylko mnie. Raymond spocznie na cmentarzu w Montigny en Ostrevent 4 czerwca br.

 

Stanisław Kaszyński