Stowarzyszenie Kaszyńskich
Kaszyńscy w Powstaniu Styczniowym

Kaszyńscy w Powstaniu Styczniowym

 

158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Wśród powstańców styczniowych 1863 r. znajdujemy czterech Kaszyńskich, choć mogło być ich więcej, a jedynie z braku dokumentów nie jesteśmy w stanie odtworzyć ich pełnej listy. Weteranem walk był Konstanty Kaszyński, który dosłużył się stopnia oficerskiego. W Wielkopolsce wymienia się Władysława Kaszyńskiego, urzędnika gospodarczego z Czachór. Kolejnych dwóch Kaszyńskich poznajemy jedynie z nazwiska, gdyż nie zachowały się w spisach ich imiona. Pierwszy zginął 23 maja 1863 r. w pierwszym poruszeniu powstańczym na Wołyniu, natomiast drugi Kaszyński złożył swoje życie na polach bitewnych pod Hutą Ireną, 22 października 1863 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konstanty Kaszyński – urodził się 1 stycznia 1840 roku w (???), weteran Powstania Styczniowego, mieszkający na początku XX wieku w Zagłębiu Dąbrowskim. Redaktor Odpowiedzialny regionalnego dziennika „Kurjer Zagłębia”. Żonaty z Teodozją Ludwiką.

Zmarł 23 lipca 1919 roku i został pochowany na cmentarzu katolickim przy ul. Smutnej, wchodzącym w skład sosnowieckiej Nekropoli Czterech Wyznań.