Stowarzyszenie Kaszyńskich
Holokaust nie spadł z nieba

Holokaust nie spadł z nieba

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

– Kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. (…) Nie bądźcie obojętni kiedy jakakolwiek władza narusza prawa już istniejące. Nie bądźcie obojętni, bo nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków „jakiś Auschwitz” nagle spadnie z nieba – mówił Marian Turski, jeden z ocalałych z Auschwitz.

Na terenie Wielkopolski Wschodniej miejscem szczególnej eksterminacji ludności żydowskiej był obóz zagłady Kulmhof. Opinię publiczną o tym co działo się w tym obozie próbował poinformować Stanisław Kaszyński, który został przez Niemców rozstrzelany. Śmierć poniosła również jego żona – Karolina. Więcej w załączonym artykule „Sygnalista z Chełmna nad Nerem”, opublikowanym w Gazecie Wyborczej..