Stowarzyszenie Kaszyńskich
Śp. Stanisław Kaszyński

Śp. Stanisław Kaszyński

 

Niech spoczywa w pokoju

 

     Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma
Nigdy nie ma dobrego momentu na pożegnanie bliskich,
ale zawsze jest dobry czas, żeby otulić ich myślami.
    Przechodniu, zatrzymaj się na chwilę i wspomnij…

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Stanisława Kaszyńskiego (ur. 1939), najmłodszego syna Stanisława, przedwojennego sekretarza gminy Chełmno, który za próbę poinformowania świata o zbrodniach popełnianych na Żydach oraz Romach i Sinti w niemieckim obozie zagłady Kulmhof został zamordowany przez funkcjonariuszy SS-Sonderkommando Lange najprawdopodobniej 2 lutego 1942 r.
Kilka dni później, po kilkukrotnych rewizjach i przesłuchaniach została aresztowana pod zarzutem rozpowszechniania wrogich informacji żona Stanisława, Karolina. Osadzona w więzieniu dla kobiet przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi (od 22 lutego do 15 czerwca 1942 r.), a następnie przeniesiona do więzienia gestapo przy ul. Sterlinga 16, gdzie najprawdopodobniej została zamordowana. Kaszyńscy osierocili czwórkę dzieci: Zbigniewa (13 lat), Marię (11 lat), Barbarę (5 lat) oraz Stanisława (2 lata). Po aresztowaniu matki dziećmi zaopiekowała się Cecylia Sońta, przyjaciółka Karoliny Kaszyńskiej, a następnie krewni z Brudzewa.
Stanisław Kaszyński był bardzo zaangażowany w przywracanie pamięci o ojcu, wielokrotnie składał relacje o nim, brał udział w organizowanych przez Muzeum uroczystościach upamiętniających ofiary obozu.
Wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół Pana Stanisława…

Na podstawie inf. przygotowanej przez Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem